Stammlager für kriegsgefangene Mannschaften und Unteroffiziere / A German prisoner of war camp for officers and enlisted personnel / Niemiecki obóz jeniecki dla szeregowców i podoficerów
Historia VIII A
1939 - 1945
Plan obozu

Budynki

Wnętrze baraków

Stalag 3D
Pomnik
Linki
i źródła

Strona główna
Licencja Creative Commons
Informacje i kontakt

Mapa strony

Stalag VIII A - wnętrze baraków

Stalag VIII A - plan wnętrza typowego baraku

Grafika 1., Wnętrze typowego baraku w Stalagu VIII A, źródło: grafika własna utworzona w programie Sketchup

Powyższa grafika przedstawia model typowego dla Stalagu VIII A baraku. W niemieckiej architekturze systemu jenieckiego podobny kształt pojawiał się często, był praktyczny i oszczędny. W takim baraku - przynajmniej w VIII A - zakwaterowanych było conajmniej 210 osób. Chociaż źródła podają, że w ekstremalnych sytuacjach (jak w podobozie zgorzeleckiego Stalagu dla jeńców radzieckich) można było tam umieścić trzykrotnie więcej jeńców1. Średnia w VIII A dla baraku to 300 - 350 osób2. Baraki składały się z dwóch asymetcznych części, pomiędzy nimi zlokalizowano umywalnię, czyli długie koryto z doprowadzoną zimną wodą oraz pralnię - mniejsze korytka, które miały służyć do prania bielizny. W charakterystycznych przedsionkach baraków mieściły się toalety nocne. Całe wyposażenie baraku składało się z drewnianych stołów oraz prycz sypialnych, najczęściej trzypiętrowych o wymiarach 2 metry na 0,8 metra. Odległości między łóźkami w pionie wynosiły 1 metr3. Z czasem jeńcy próbowali "meblować" baraki kartonami i skrzynkami. Bieliznę słuszyło się w baraku na prowizorycznych sznurach. Jako że nikotynizm był wówczas powszechnym nałogiem a jednocześnie jednym z niewielu luksusów, które można było kupić za głodowe wynagrodzenia z prac w komandach, powietrze w barakach było przesiąknięte mieszanką obydwu.

Na zamieszczonej wyżej grafice widać piece rozmieszczone w sposób symetryczny w barakach. Chociaż pali się w nich ogień, to w praktyce opał był racjonowany a konstrukcja baraków utrudniała ich ogrzanie. Z czasem - a szczególnie od 1944 - baraków nie remontowano. Niemcy były w wojennej defensywie. Wybite okna łatano listwami i drewnem, opał podlegał coraz większemu racjonowaniu, jeńcy byli bardziej stłoczeni a dezynteria i inne choroby miały coraz łatwiejsze warunku rozwoju.

Poniżej wizualizacja baraku ze Stalagu VIII A utworzona w Sketchup. Model zachowuje wymiary baraków i wszystkie trzy znane wymiary prycz sypialnych. Wygląd ścian jest odtworzony możliwie wiernie, podobnie jak wygląd umywalni i pralni. Piece natomiast są raczej luźnią wizualizacją, nie znalazłem na ich temat wiarygodnych źródeł (jeśli takie są - proszę o informację - zmienię model).


Film 1.Wnętrze baraku VIII A, źródło: projekt własny, utworzony w programie Sketchup
Uwaga. Film z dźwiękiem, jeśli nie chcesz dźwięku, kliknij ikonę głośnika w dolnej lewej części filmu

::: POPRZEDNIA STRONA ::: ::: NASTĘPNA STRONA :::


Przypisy:

[1] R. Zgłobicki, Obozy i cmentarze wojenne w Zgorzelcu, s. 18.

[2] J. Lusek, A. Goetze, Stalag VIII A Görlitz. Historia - teraźniejszość-przyszłość [w:] Łambinowicki Rocznik Muzealny, 2011 t. 34, ISSN 0137-5199, s. 32.

[3] R. Zgłobicki, op. cit., s. 18.

 

 
 

Wnętrze baraku umieszczone w Google Earth
źródło: projekt własny wykonany w Sketchup


 

Wnętrze baraku, prycze sypialne, grafika własna z albumu
STALAG VIII A Görlitz (1939-1945)
 

Umywalnia w baraku, grafika własna z ablumu
STALAG VIII A Görlitz (1939-1945)
 

Pralnia w baraku, grafika własna z albumu
STALAG VIII A Görlitz (1939-1945)
 

Wnętrze baraku, grafika własna z albumu
STALAG VIII A Görlitz (1939-1945)